4000 ekstra biler over Drammen havn før nyttår
Publisert: 27.12.2007.
Før nyttår skal det importeres 4000 ekstra biler over Drammen havn. Sterk etterspørsel og endrede avgiftsregler for varebiler etter nyttår er årsaken til den sterke innspurten i bilimporten i 2007.
Selv om Drammen Havn er Norges desidert største importsted for biler, byr den store importtoppen før nyttår på utfordringer. Havna er nødt til midlertidig å ta i bruk alle tilgjengelige arealer for å ta i mot bilene. I tillegg til arealene på Holmen og Lierstranda brukes også Tangenkaia for å ta av den største toppen.
– Vi er glad for at bilimporten over Drammen havn øker, men det hadde jo vært lettere hvis trafikken kom litt bedre fordelt, sier havnedirektør Einar Olsen.
– Over syv av ti biler som importeres til Norge kommer nå over Drammen havn, og bilimporten gir mange arbeidsplasser og store ringvirkninger for økonomien i Drammensregionen, sier Olsen.